Początki tworzenia futsalu w środowisku opolskim sięgają pierwszej połowy lat 90-tych ubiegłego stulecia. W 1993 roku Jarosław Stelmachowicz zakłada amatorską drużynę piłki nożnej pięcioosobowej (tak nazywany był wówczas futsal) pod nazwa Manhattan Opole. Drużyna skupia w sobie młodzież z okolic opolskiej dzielnicy Zaodrze występując ze sporymi sukcesami w rozgrywkach środowiskowych. W 1995 roku dochodzi do zmiany nazwy na Mexpol Opole. Do sukcesów na rodzimym podwórku dochodzą udane występy na licznych turniejach w Polsce oraz krajach ościennych (Czechy, Słowacja).

Kolejne sezony to gra na coraz wyższym poziomie. W 2003 roku drużyna zostaje zgłoszona do rozgrywek prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej rywalizując na szczeblu 2 Polskiej Ligi Futsalu pod nazwą marketingową Marioss Opole. Już w debiutanckim sezonie zespół uzyskuje zasłużony awans do krajowej elity. W ówczesnej 1 Polskiej Lidze Futsalu (odpowiednik dzisiejszej Ekstraklasy) świetnie grający zespół (wtenczas Agra Marioss) wdziera się przebojem do ligowej czołówki plasując się finalnie na wysokim, czwartym miejscu. Ów wynik pozostaje po chwilę obecną największym sukcesem w historii klubu. Pomimo stałego progresu sportowego klub w 2005 roku, z uwagi na ogromne problemy finansowe, zostaje wycofany z rozgrywek.

Po dwóch latach niebytu na futsalowej mapie Polski, z inicjatywy grupy założycielskiej działającej przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w podopolskich Komprachcicach zdecydowano się reaktywować wspaniałe tradycje. Marioss Gazownik Wawelno, bo tak wówczas nazywał się nasz klub, wystartował w rozgrywkach 2 Polskiej Ligi Futsalu. Beniaminek, podobnie jak miało to miejsce w sezonie założycielskim, już po niespełna roku wywalczył sobie prawo gry w barażach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Skazywany na pożarcie opolski zespół pokonał w barażowym dwumeczu faworyzowanego przeciwnika (Kupczyk Kraków) wracając na należne mu miejsce. Występ w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2007/2008 można zaliczyć do nieudanych. Nasz zespół, mimo wielkich chęci nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki z silniejszymi rywalami kosztując goryczy degradacji. Wraz ze spadkiem, w klubie doszło do gruntownych zmian kadrowo-organizacyjnych. „Dwunastka” z Wawelna przez kilka sezonów zapracowała sobie na miano solidnego pierwszoligowca. Zaowocowało to szansą na uzyskanie awansu poprzez dwumecze barażowe. Niestety, przegrane z Pogonią 04 Szczecin oraz Gwiazdą Ruda Śląska spowodowały, że marzenia o rywalizacji z najlepszymi należało odłożyć na przyszłość. Pomimo pewnego utrzymania na zapleczu ekstraklasy w sezonie 2011/2012 klub, ponownie z powodów finansowych, stanął w obliczu groźby rozwiązania sekcji.

Tylko dzięki determinacji grupy osób, które pracują na jego dobre imię do dziś, przy Gminnym Klubie Sportowym „GKS Komprachcice” stworzono drużynę, która począwszy od sezonu 2012/2013 rozpoczęła rywalizację na szczeblu śląsko-opolskiej grupy 2 Polskiej Ligi Futsalu. Dwa lata później, GKS Berland Komprachcice, w skutek zasilenia go przez grupę zawodników utytułowanej, środowiskowej drużyny Castorama Opole wraz z jej ówczesnym kierownikiem (a dziś prezesem GKS Berland) Grzegorzem Lachowiczem wywalczył awans do 1 Polskiej Ligi Futsalu. Po pierwszym, zapoznawczym sezonie zakończonym uplasowaniem się na 6 lokacie, w rozgrywkach toczonych na przełomie 2015 i 2016 roku ekipa dowodzona przez Dariusza Lubczyńskiego do ostatniej kolejki walczyła o nawiązanie do pięknych, „ekstraklasowych” tradycji. Trzecie miejsce na mecie rywalizacji uznano za ogromny sukces.